Jak otworzyć warsztat samochodowy?

Integra Software

Jak otworzyć serwis samochodowy?

Aby rozpocząć działania związane z otwarciem serwisu samochodowego należy dopełnić formalności urzędowo – skarbowe. Wybrać odpowiednią formę prawną prowadzonej działowości, zarejestrować firmę, podać odpowiednie oznaczenia PKD, otrzymać NIP itp. Wykształcenie techniczne ani koncesja na prowadzenie takowej działalności nie jest wymagana.

Od czego zacząć założenie warsztatu samochodowego?

Watro zastanowić się nad kolejnością działań. Wiele firm urzędowe formalności związane z otwarciem warsztatu samochodowego zostawia na koniec. Nie jest tajemnicą, że otwarcie warsztatu samochodowego to spore koszty. Budowa warsztatu samochodowego od podstaw to wiele miesięcy działań. Jeśli posiadamy obiekt to do przygotowania pozostaje projekt warsztatu i jego realizacja i odbiór techniczny. Temat jest o wiele prostszy jeśli przejmujemy lub planujemy wynająć gotowy obiekt. Nie zapominajmy jednak, że wiele urządzeń w warsztacie  samochodowym (wynajęte lub własne) wymagają odbioru technicznego przez odpowiednie instytucje.

Biznes plan warsztatu samochodowego powinien obejmować także jego wyposażenie w narzędzia naprawcze, wózki warsztatowe, klucze, sprężarki, itp. Ich ilość oraz rodzaj jest uzależniony od profilu serwisu samochodowego, jego wielkości, liczby stanowisk naprawczych i ilości mechaników.

Jak prowadzić warsztat samochodowy?

Podstawą zarządzania profesjonalnym serwisem samochodowym są programy dla warsztatów samochodowych, bez których nie ma mowy o pracy nowoczesnego serwisu samochodowego. Komputery i zainstalowane na nim oprogramowanie nie tylko poprawia wizerunek firmy, ale ma olbrzymi wpływ na wygodę obsługi klienta i na szybkość załatwiania poszczególnych spraw. Profesjonalne oprogramowanie do prowadzenia warsztatu samochodowego, to inwestycja, która przyniesie kreślone korzyści. Pierwsze wrażenie na nowym kliencie robi się tylko raz. Profesjonalna obsługa, przygotowanie zlecenia lub kosztorysu, w formie papierowej lub wysłanej na adres @ to dla wielu klientów nowość. W wielu serwisach funkcjonuje cennik usług warsztatowych, określający zakres oferowanych usług wraz z adnotacją ceny „od”. Jednak wiarygodna wycena naprawy zwiększa zyski serwisu. Program do serwisu samochodowego może posiadać dostęp do wycen napraw, kart z zakresem przeglądów i dostarczać  innych informacji serwisowo-naprawczych.